parallax background

Co to jest 0 Euro?

Pierwsza emisja na świecie

W 2015 ROKU

we Francji miała miejsce inauguracja projektu banknotu pamiątkowego 0 Euro, czyli tzw. Euro Souvenir, który został od tego czasu wdrożony już w wielu krajach.

Pierwsza emisja w Polsce

W 2019 ROKU

ukazał się pierwszy polski banknot pamiątkowy 0 Euro, przedstawiający wizerunek Warszawy. Cały nakład banknotu
(5000 sztuk) został wyprzedany w ciągu jednego dnia.

Historia 0 Euro

”Ojcem” banknotów pamiątkowych 0 Euro jest Richard Faille, który w roku 1996 rozpoczął współpracę z francuską mennicą MONNAIE DE PARIS. Wpadł na pomysł produkcji spersonalizowanych medali, które muzeum, obiekt turystyczny, czy park rozrywki, mógł oferować odwiedzającym jako pamiątkę.
Pomysł został przyjęty entuzjastycznie i w ciągu osiemnastu lat realizacji sprzedanych zostało ponad 60 milionów spersonalizowanych medali.
Sukces emisji medali spowodował, że po długich przygotowaniach w 2015 roku miała miejsce pierwsza emisja banknotu 0 Euro. W kolejnych latach zasięg projektu powiększał się o nowe kraje. Dziś niektóre z nich mają ponad 100 emisji banknotów rocznie.

Dlaczego koncepcja 0 Euro jest wyjątkowa?

Unikalną cechą koncepcji 0 Euro jest możliwość umieszczenia na banknotach pamiątkowych interesujących miejsc, obiektów, czy też rozpoznawalnych postaci - zarówno historycznych jak i współczesnych, które nie znalazły się dotychczas na banknotach będących w oficjalnym obiegu.
Pomimo indywidualnych emisji w poszczególnych państwach, koncepcja 0 Euro nie dzieli państw Europy, lecz przeciwnie, łączy je, prezentując wyjątkowe i interesujące miejsca, czy osobistości na banknotach konkretnego państwa, a dzięki walorom kolekcjonerskim dociera do szerokiego odbiorcy na całym świecie.
Pomimo, iż banknoty pamiątkowe 0 Euro nie są środkiem płatniczym i przypominają jedynie swoim wyglądem oryginalne banknoty Euro, są one wyprodukowane ze 100% bawełnianego papieru. Zawierają także elementy ochronne takie, jak m.in. znak wodny, hologram, mikrodruk czy zabezpieczenia UV.


Filozofia projektu


Ideą projektu jest promowanie turystyki, umacnianie i podnoszenie świadomości mieszkańców danego regionu o najważniejszych zabytkach, muzeach, miejscach kultury, sztuki, innych atrakcjach turystycznych, wydarzeniach, czy wybitnych osobistościach.

Model współpracy biznesowej

Klienci spółki Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o. są Emitentami/Partnerami Emisji danego banknotu.