Pierwsza aukcja tematyczna – kolekcja żetonów sportowych

W połowie czerwca w Domu Aukcyjnym Numioutlet rozpoczęła się pierwsza tematyczna aukcja, na której – wśród innych przedmiotów, jakie pojawiają się w ofercie sklepu – znajduje się unikatowy zbiór trzynastu żetonów sportowych. Data początku aukcji – 13 czerwca – nie jest przypadkowa bowiem, kiedy jak nie 13 dnia miesiąca rozpocząć aukcję 13 przedmiotów?!

Większość z oferowanych na licytacjach obiektów o tematyce sportowej pochodzi z lat 30. XX wieku. Każdy z prezentowanych walorów jest inny. Każdy z na swój sposób zachwyca i to nie tylko kolekcjonerów pamiątek sportowych. Nie sposób wybrać najpiękniejszy z obiektów – typów do tego tytułu jest kilka.

Uwagę przykuwa wykonany w 1937 roku w Łodzi w pracowni grawerskiej Bobkowicza żeton kolarski za zajęcie I miejsca w wyścigu zorganizowanym z okazji Święta Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. Jest to trzyczęściowy przedmiot, którego poszczególne elementy zespolone są ze sobą za pomocą łańcuszka. Swoją stylistyką nawiązuje do żetonów i medali wykonywanych na przełomie XIX i XX wieku. Secesyjną stylistykę widać w owalnym elemencie z wygrawerowanym za pomocą cyfry rzymskiej oznaczeniem Pierwszego Miejsca. W przedmiocie tym uwagę przykuwa intensywnie niebieska emalia położona na ramionach krzyża, która kontrastuje z białym owalem stanowiącym tło dla emblematu nawiązującego do kolarstwa. W poszczególnych elementach żetonu widać precyzyjną robotę grawerską, gdzie każdy detal został starannie wykonany. Co ciekawe umieszczony w centrum symbol kolarstwa zwieńczony został orłem, który graficznie przypomina orła używanego przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. W podobny sposób wykonany został żeton za zajęcie I miejsca w wyścigu rowerowym „P.K.S. Pabjanice 9 VI 1934”. Obiekt powstał również w łódzkiej pracowni grawerskiej P. Bobkowicza. Oba przedmioty są emaliowanymi żetonami nagrodowymi w formie krzyża, w centrum którego znajduje się nawiązanie do dyscypliny sportowej – umieszczony na czerwonej emalii złocony rower.

  

Na uwagę zasługuje również żeton Łódzkiego Towarzystwa Kolarskiego wykonany na „1 Zjazd Gwiaździsty w Łodzi” w 1932 roku. Wzrok przykuwają złocone litery „ŁTK” oraz umieszczony poniżej herb Towarzystwa, które kontrastują z wieńcem z liści laurowych i liści dębu, które okalają żeton. Mimo, że przedmiot został wykonany na początku lat 30. XX wieku to liternictwo i jego układ przywodzą na myśl przedmioty wykonywane w carskiej Rosji.

Kolejnym żetonem wykonanym na początku lat 30. XX wieku nagrodowy żeton kolarski stanowiący nagrodę w wyścigu na 100 kilometrów. Swoją stylistyką nawiązuje on do secesji. Jest to szczególnie widoczne w górnej partii pod którą zamocowana jest agrafa. Secesyjne elementy przeważają natomiast w wykonanym w Łodzi w pracowni grawerskiej Abramowskiego żetonie za zajęcie III miejsca w turystyce na 20 kilometrów. Przedmiot ten posiada grawerunek maja 1949 roku, jednak dekoracja roślinna stanowiąca obramowanie dla wizerunku roweru nawiązuje do przełomu XIX i XX wieku. W tym przypadku rodzi się pytanie czy grawer, który wykonał ten żeton korzystał nieprzerwanie z przedwojennych wzorów, czy może użyto przedwojennego przedmiotu wykonując na nim grawerunek w maju 1949 roku?

Ciekawym przedmiotem jest również wykonany w pracowni grawerskiej S. Bobkowicza żeton kolarski za zajęcie VI miejsca w Biegu Kolarskim Ekspressu Wieczornego. Wyścig ten odbył się w Łodzi 4 lipca 1926 roku. To co przykuwa uwagę na to obecność dwóch kolarzy, którzy stanowią dominantę strony głównej żetonu. Obecność dwóch postaci jadących na rowerach nadaje dynamizmu przedstawieniu. Postaci te są wypukłe. Ukazany na pierwszym planie kolarz wychodzi z płaszczyzny medalu.

Najbardziej dynamiczne przedstawienie znajduje się na stronie głównej żetonu nagrodowego rajdu motorowego „P.K.M. Rajdu Terenowego” z 1934 roku. Medal ten sygnowany jest literami JK. Widać tu grupę trzech motocyklistów, którzy ścigają się na motorach. Dominantę przedstawienia stanowi ukazany w lekkim przechyle motocyklista, którego motor wyłania się z żetonu. Z jego lewej strony widać drugiego motocyklistę, który próbuję go dogonić. Natomiast w oddali, na trzecim planie widać zarys trzeciej postaci, która wyłania się z kłębów kurzu i dymu, które wzbudza pierwszy z motocyklistów.

Oferowane na pierwszej aukcji tematycznej Domu Aukcyjnego Numioutlet stanowią unikatowy zbiór pamiątek kolarskich pochodzących w większości z pierwszej połowy XX wieku. Każdy z przedmiotów jest niepowtarzalny i rzadko pojawia się na aukcjach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl