100. Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 – kolor

Dostępność: Dostępny
Wysyłka w: 14 dni
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 500,00 zł 500.00
ilość szt.

towar niedostępny

Ocena: 0
Emitent: Powiat Wołomiński
Pin It

Opis

PARTNER EMISJI - POWIAT WOŁOMINSKI

Ziemie, które wchodzą w skład Powiatu wołomińskiego należą do historycznego Mazowsza. Włączone wraz z nim do państwa Mieszka I pozostawały pod władzą jego następców aż do śmierci Bolesława Krzywoustego. Odrębność Mazowsza zapoczątkowana od rozbicia dzielnicowego Polski trwała do śmierci ostatnich książąt mazowieckich. W 1526 roku Mazowsze wróciło do Korony, by w niej trwać aż do ostatniego rozbioru Polski w 1795 roku. Tereny wołomińskiego powiatu w średniowieczu pokryte byty ogromnymi lasami, bagnami i torfowiskami oraz położone daleko od centrów gospodarczych i politycznych. Wraz z nasileniem kolonizacji Mazowsza, przeniesieniem stolicy księstwa z Czerska do Warszawy oraz mądrą polityką Kazimierza Wielkiego nastąpiło ożywienie gospodarcze regionu. W 1475 roku Bolesław V nadał przywilej lokacyjny Radzyminowi, a po włączeniu w 1526 roku Mazowsza do Korony miejscowości regionu znalazły się w województwie mazowieckim, w jego ziemiach warszawskiej i nurskiej. Po odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 roku przywrócone zostały w dawnych granicach powiaty radzymiński i warszawski. W Radzyminie jeszcze w końcu tego roku rozpoczął działalność powiatowy samorząd. Początek niepodległości był bardzo pomyślny dla Wołomina. Na mocy dekretu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego 4 lutego 1919 roku osada Wołomin otrzymała prawa miejskie. W sierpniu 1920 roku tereny powiatu wołomińskiego byty miejscem wielkiej Bitwy Warszawskiej, której stulecie upamiętnia emisja niniejszego banknotu. 1 września 1939 zbombardowane zostały Radzymin i Wołomin oraz dworzec kolejowy w Tłuszczu. Od początku okupacji na terenie powiatu działał ruch oporu (od początku 1940 r. struktury Związku Walki Zbrojnej). Od 1942 roku rozpoczęto likwidację gett, w tym tych funkcjonujących na terenie powiatu: w Tłuszczu, Jadowie, Wołominie i Radzyminie. Po zakończeniu wojny przywrócono w dawnych granicach Powiat Radzymiński. W 1952 roku siedzibę starostwa przeniesiono z Radzymina do Wołomina, a do powiatu dołączono gminy Marki i Ząbki. W wyniku reformy administracji w 1975 roku powiaty uległy likwidacji. Odtworzono je już w III wolnej Rzeczpospolitej. Powiat Wołomiński, jak wszystkie powiaty w Polsce, rozpoczął swoją działalność 1 stycznia 1999 roku. W dniu 13 czerwca 1999 roku region nawiedził Ojciec Święty - Jan Paweł II.

Na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku w Radzyminie papież modlił się na mogiłach Bohaterów wojny 1920 roku i spotkał się z żyjącymi Weteranami tej wojny.

Powiat wołomiński w swojej obecnej strukturze, złożony z 12 gmin, został utworzony na mocy reformy administracyjnej z 1 stycznia 1999 r. W jego skład wchodzą gminy: Dąbrówka, Jadów, Klembów, Kobyłka, Marki, Poświętne, Radzymin, Strachówka, Tłuszcz, Wołomin, Ząbki i Zielonka. Stolicą, a zarazem centrum kulturalnym i gospodarczym powiatu wołomińskiego jest miasto Wołomin. Obok dużych miast, w których prężnie rozwijają się przemysł i przedsiębiorczość, w powiecie istnieją gminy wiejskie, gdzie często dominuje rolnictwo. Samorządy czuwające nad rozwojem gmin wiejskich mają jednak świadomość konieczności otwierania się na przedsiębiorców, co skutkuje pojawianiem się coraz większej liczby małych i średnich firm na terenie całego powiatu.

Atutem powiatu wołomińskiego jest jego atrakcyjne położenie. Lokalizacja w centrum Mazowsza oraz bezpośrednie sąsiedztwo ze stolicą kraju, która jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem akademickim, kulturalnym oraz gospodarczym sprawiają, iż teren ten zamieszkuje ponad 230 tysięcy osób. Pod względem liczby ludności zajmuje pierwsze miejsce wśród powiatów ziemskich województwa mazowieckiego. Starostą powiatu jest Pan Adam Lubiak. Herb Powiatu Wołomińskiego przedstawia, na tarczy dwudzielnej poziomo, w polu górnym o barwie czerwonej - pół orfa białego (srebrnego), w polu dolnym o barwie błękitnej postać świętego Michała Archanioła w złotej zbroi, trzymającego w prawej dłoni płomienisty miecz, a w lewej czerwoną wagę. Herb odwołuje się do historii i tradycji ziem powiatu. Półorzeł biały (srebrny) w polu górnym nawiązuje bezpośrednio do historycznego herbu Mazowsza - orła białego bez korony i przepaski na skrzydłach w polu czerwonym. Orzeł ten wywodzi się z godła dynastycznego Piastów i znany był już w XII wieku.

Stylizację orla przyjęto według pieczęci herbowej księcia mazowieckiego Siemowita III z 1371 roku. Postać świętego Michała Archanioła, w średniowieczu jednego z głównych patronów rycerstwa, symbolizuje zwycięstwo wojsk polskich nad bolszewikami w 1920 roku pod Ossowem i Radzyminem.

(źródło: https://www.powiat-wolominski.p1)

Informacje

Emitent Powiat Wołomiński
Partner emisji Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Motyw 100. Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920
Projektant Małgorzata Pławecka-Jasek
Rozmiar 135 x 74 mm
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Etui z banknotem

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium