100. Rocznica III Powstania Śląskiego – Etui pojedyncze

Dostępność: Dostępny
Wysyłka w: 14 dni
Cena: 29,99 zł 29.99
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

100. Rocznica III powstania śląskiego.

Emitentem banknotu pamiątkowego 0 Euro jest Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, należące do najstarszych instytucji muzealnych w regionie. Jego tradycje sięgają 1900 roku, kiedy utworzono Muzeum Miejskie – Städtisches Museum Oppeln. Posiada różnorodne i ponadregionalne zbiory, liczące w sumie kilkadziesiąt tysięcy pozycji. W 1950 roku zmieniono jego nazwę na Muzeum Śląska Opolskiego, pod którą funkcjonuje obecnie. Muzeum gromadzi, przechowuje i udostępnia zabytki archeologiczne, etnograficzne, historyczne, przyrodnicze oraz dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego. W Opolu Muzeum posiada kilka obiektów wystawienniczych. Barokowy gmach pojezuicki oraz nowy pawilon wystawowy tworzą główną siedzibę przy Małym Rynku 7. Tuż obok przy ul. św. Wojciecha 9 znajduje się “Kamienica czynszowa”, a przy ul. Ozimskiej 10 w budynku dziewiętnastowiecznej karczmy mieści się Galeria Muzeum Śląska Opolskiego. W Górze św. Anny znajduje się oddział instytucji – Muzeum Czynu Powstańczego.

Widoczny na banknocie kolekcjonerskim 0 Euro Wojciech Korfanty (1873–1939) to polityk, Ślązak z urodzenia, jeden z twórców niepodległej Polski.

Prowadził walkę o prawa narodowe ludności polskiej na Górnym Śląsku. W latach 1903–1912 i 1918 poseł do niemieckiego parlamentu (Reichstagu). Zabiegał o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Od lutego 1920 r. stał na czele Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, kierując całością przygotowań do plebiscytu. Dyktator trzeciego powstania śląskiego, które wybuchło na początku maja 1921 r. W II Rzeczypospolitej poseł na Sejm.

Informacje

Emitent Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
Partner emisji Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Motyw 100. Rocznica III Powstania Śląskiego
Projektant Rita Lazaro
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Etui pojedyncze bez banknotu


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium