Kościół Pokoju w Świdnicy - banknot

Dostępność: Brak
Cena: 20,00 zł 20.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

Kościół Pokoju w Świdnicy.

Kościół Pokoju w Świdnicy został wzniesiony na planie krzyża, w technice szachulcowej, opartej na drewnianym szkielecie wypełnionym masą z gliny i słomy.

Do głównej części dobudowano Halę Chrztów i zakrystię od wschodu, Halę Zmarłych od zachodu, Halę Ślubów od południa i Halę Polną od północy. Do wnętrza kościoła prowadzi 27 wejść. Na powierzchni 1090 mkw. mieści się 7,5 tys. osób, a przepych barokowego wnętrza mocno kontrastuje z prostotą bryły. Dominuje w nim XVIII-wieczny bogaty ołtarz z drewna, z płaskorzeźbą przedstawiającą Ostatnią Wieczerzę. Powyżej umieszczono rzeźbione postacie Mojżesza, arcykapłana Aarona, Jezusa, Jana Chrzciciela i apostołów Piotra i Pawła. Pomiędzy nimi, w centralnym miejscu, znajduje się scena z chrztem Chrystusa w Jordanie. Drugą dominantą jest ambona, również z XVIII w. Jej kosz podtrzymują Wiara z krzyżem, Nadzieja z kotwicą i Miłość z dzieckiem, a na zwieńczeniu anioł z trąbą obwieszcza Sąd Ostateczny. Schody na ambonę zdobią reliefy z zesłaniem Ducha Świętego, Golgotą i Rajem. Na mównicy umieszczono klepsydrę podzieloną na cztery półgodzinki, która odmierzała długość trwania kazania. Najbardziej uprzywilejowane rodziny miały własne loże, wśród których urodą wyróżnia się loża Hochbergów, dowód wdzięczności dla rodziny hrabiego Johanna Heinricha von Hochberg, który ufundował dęby na budowę kościoła.

Kościół jest własnością świdnickiej parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Powstał w wyniku konfliktów religijnych w XVII-wiecznej Europie, a stał się symbolem pojednania: w 1989 r. premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl, w drodze do Krzyżowej, modlili się tu o pokój. W 2014 r. kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Polski Ewa Kopacz wzięły udział w ekumenicznej modlitwie o pokój. W 2011 r. gościła w Kościele Pokoju szwedzka para królewska Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia, a we wrześniu 2016 r. przedstawiciele kościołów chrześcijańskich, judaizmu, islamu oraz buddyzmu wraz z Dalajlamą XIV wspólnie podpisali Apel o Pokój. W 2001 r.

Kościół Pokoju w Świdnicy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2017 r. trafił na polską elitarną listę Pomników Historii. Wraz z otaczającymi go budynkami, cmentarzem i zielenią to najpiękniejszy, jedyny tak dobrze zachowany zespół luterańskiej architektury na Śląsku.

 

 

 

Informacje

Motyw Kościół Pokoju w Świdnicy
Projektant Roussana Alex Nowakowska, Rita Lazaro
Rozmiar banknotu 135 x 74 mm
Data emisji 03.12.2021
Nakład (zamknięty) 4000
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Banknot
Emitent Gmina Miasto Świdnica
Partner emisji Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Partner emisji Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko-Jaworskie"
Partner emisji Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Trójcy w Świdnicy


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl