Muzeum Drukarstwa - Gold Edition

Dostępność: Dostępny
Cena: 200,00 zł 200.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich otwarto 30 sierpnia 2018 roku.


W swoich zbiorach prezentuje ponad trzydzieści, w dużej części nadal działających, urządzeń poligraficznych. Większość eksponatów pochodzi z prywatnych zbiorów Rodziny Kamińskich. Na szczególną uwagę zasługują między innymi XIX-wieczna zszywarką drutem firmy Brehmer, działający linotyp (maszyna do składu automatycznego) czy prezentowana na banknocie prasa drukarska firmy Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg AG (MAN) z 1911 roku.
Muzeum powstało w wyniku realizacji marzenia właściciela Drukarni Braci Kamińskich. Janusz Kamiński otwierając drukarnię w 1985 roku wpadł na pomysł, aby szerszej publice prezentować zabytkowe drukarskie maszyny, dawne techniki druku oraz opowiadać o „czarnej sztuce”, co w późniejszych latach przekształciło się w marzenie o założeniu muzeum.


Janusz Kamiński urodził się 5 sierpnia 1953 roku w Krzętowie.

Był  absolwentem Zespołu Szkół Poligraficznych w Warszawie w zawodzie maszynista typograficzny oraz Akademii Humanistyczno Ekonomicznej w Łodzi. W końcu lat siedemdziesiątych osiedlił się w Radomsku, gdzie w 1985 roku otworzył swoją drukarnię. Przez całe życie zawodowe był zaangażowanym społecznikiem i działaczem sportowym, członkiem wielu stowarzyszeń, organizacji i związków, między innymi Ludowych Zespołów Sportowych, Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz, w związku z jedną z jego największych życiowych pasji, Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. Przez blisko dwie dekady przewodniczył Powiatowemu Zrzeszeniu LZS w Radomsku. Był Sędzią Klasy Międzynarodowej w Podnoszeniu Ciężarów.

Zmarł 12 listopada 2019 roku wwieku 66 lat. Został pochowany na Nowym Cmentarzu w Radomsku.
Na banknocie widnieje pochodząca z 1911 roku w pełni sprawna prasa typograficzna formatu A1 Firmy Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg AG (MAN). Maszyna do zbiorów Muzeum trafiła w 2019 roku dzięki finansowemu wsparciu Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz zbiórce publicznej.

Informacje

Emitent Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich w Radomsku
Partner emisji Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Motyw Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich w Radomsku
Projektant Mariusz Fransowski
Rozmiar banknotu 135 x 74 mm
Data emisji 13.11.2021
Nakład (zamknięty) 100
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Etui numerowane, zawiera dwa banknoty – jeden w wersji standardowej oraz jeden Gold Edition. Każde etui posiada unikalny certyfikat autentyczności z numerem. Numer certyfikatu na zdjęciu przykładowy.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium