Muzeum Wrocław - banknot

Dostępność: Dostępny
Wysyłka w: 14 dni
Cena: 30,00 zł 30.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

100 lat Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Okrągła, setna rocznica powstania Muzeum przypadła na 25 stycznia, bo dokładnie w tym dniu na podstawie pisemnego polecenia wydano zarządzenie o utworzeniu muzeum pocztowego.

Wcześniej, w 1919 r., Ministerstwo Poczt i Telegrafów wystosowało odezwę do urzędów pocztowych i społeczeństwa z prośbą o zbieranie pamiątek związanych z pocztą. Nie trzeba było długo czekać na efekty, do 1939 r. zgromadzono w placówce pierwsze eksponaty, z czego znaczna większość to zbiory 22 tysiące eksponatów, dzisiaj jest ich około 4 milionów filatelistyczne. Kolekcja stale powiększa się o nowo emitowane polskie znaczki, karty, koperty i stemple pocztowe, a także o znaczki wydawane przez poczty państw zrzeszonych w Światowym Związku Pocztowym.

Dzięki prężnemu gromadzeniu kolejnych eksponatów przekazywanych przez darczyńców udało się stworzyć unikatową w skali kraju kolekcję. W jej skład wchodzą liczone w milionach znaczki pocztowe, dyliżanse, eksponaty związane z historią telekomunikacji czy utensylia pocztowe. Te ostatnie, stworzone do użytku codziennego, do dziś zachwycają kunsztem wykonania i pozwalają przenieść się w czasie.

Stulecie Muzeum to nie tylko powód do dumy, ale też ogromne wyzwanie. Dzisiaj na muzeum spoczywa ważny obowiązek nie tylko wzbogacania kolekcji eksponatów, ale też rozwoju działalności edukacyjnej, która musi zmierzyć się z wymaganiami XXI wieku. Edukacja i promowanie dziedzictwa narodowego jest nieodłącznym elementem funkcjonowania nowoczesnej instytucji kultury. Wystawy czasowe Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, poza znaczkami polskimi, nierzadko prezentują egzemplarze zagraniczne, które poza oczywistą wartością kolekcjonerską mają ogromne znaczenie edukacyjne. Rozległa tematyka prezentowana na tych małych dziełach sztuki pozwala przekazywać wiedzę o świecie i kraju ojczystym. Muzeum dysponuje kilkoma salami wystawienniczymi, w których eksponowane są zbiory obejmujące następujące tematy: Historia Poczty Polskiej, Szyldy i skrzynki pocztowe, Telegraf i Telefon czy Pojazdy pocztowe. Ponadto w Muzeum znajduje się ekspozycja filatelistyczna podzielona na znaczki polskie i zagraniczne oraz Sala Fonograficzna. Wśród zbiorów muzeum na szczególną uwagę zasługują m.in. oryginalny dwukabinowy dyliżans z XIX wieku, prototyp pierwszego polskiego telewizora z 1947 r., telefony produkcji Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej oraz pierwszy polski znaczek pocztowy z 1860 r. Na wystawach stałych można obejrzeć dawne przybory do pisania, trąbki, centrale telefoniczne, telegrafy oraz obrazy i fotografie o tematyce pocztowej.

Informacje

Emitent Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
Partner emisji Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Motyw 100 lat Muzeum Poczty i Telekomunikacji
Projektant Małgorzata Pławecka-Jasek
Rozmiar banknotu 135 x 74 mm
Data emisji 26.06.2021
Nakład (zamknięty) 4000
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Banknot
Partner emisji Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.

Produkty powiązane


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl