Orły Górskiego - Jacek Gmoch - banknot

Dostępność: Dostępny
Wysyłka w: 14 dni
Cena: 20,00 zł 20.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

Jacek Gmoch był w Legii Warszawa piłkarzem Kazimierza Górskiego – najczęściej był wówczas wystawiany w ataku; wspólnie zdobyli wicemistrzostwo kraju. Później stał się jego bliskim współpracownikiem w reprezentacji Polski. W sztabie Orłów Górskiego Gmoch odpowiadał za bank informacji. Był pionierem – w skali światowej – w dziedzinie budowania bazy danych o rywalach, dzięki czemu miał niezaprzeczalny udział w zwycięstwie nad Anglikami w Chorzowie w czerwcu 1973 roku, w spotkaniu eliminacji mistrzostw świata.
Do dzisiaj, mimo upływu już niemal półwiecza, jest to jedyna wygrana Biało-Czerwonych nad Synami Albionu.
Gmoch regularnie oglądał ligę angielską i wypatrzył powtarzającą się słabość Brytyjczyków przy wyprowadzaniu piłki.

Bardzo konkretnie poinstruował naszego najlepszego wówczas napastnika, jak ma się zachowywać, zaś Włodzimierz Lubański bezbłędnie wykonał plan.

Jacek okazał się także następcą legendarnego szkoleniowca na posadzie selekcjonera. Po uznanych za nieudane igrzyskach olimpijskich w Montrealu w 1976 roku, z których Biało-Czerwoni przywieźli „zaledwie" srebrne medale, przejął kadrę narodową. I obiecał, że do Argentyny na MŚ '78 nasz zespół poleci po złoty medal. Skończyło się w przedziale miejsc 5-8 i na wielkim niedosycie, gdyż powszechna jest opinia, że właśnie wówczas mieliśmy najsilniejszy zespół w historii. Zabrakło jednak atmosfery znanej z czasów kadencji pana Kazimierza, a pewnie także i powtarzalności w składzie tak cenionej zarówno przez piłkarzy Orłów Górskiego, jak i przez kibiców…

Informacje

Emitent Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Motyw Orły Górskiego - Jacek Gmoch
Projektant Mariusz Fransowski
Rozmiar banknotu 135 x 74 mm
Data emisji 10.09.2021
Nakład (zamknięty) 3000
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Banknot
Partner emisji Fundacja im. Kazimierza Górskiego
Partner emisji Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.

Produkty powiązanedo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium