Kościół Pokoju w Jaworze – Gold Edition

Dostępność: Dostępny
Wysyłka w: 14 dni
Cena: 200,00 zł 200.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

Kościół Pokoju

Historia Kościoła Pokoju rozpoczęła się wraz z zakończeniem Wojny Trzydziestoletniej (1618-1648) i zawarciem 24 października 1648 roku Pokoju Westfalskiego.

Nowe świątynie musiały być usytuowane w odległości strzału armatniego od murów miejskich, z ich wygląd nie mógł przypominać dotychczas stawianych kościołów. Ponadto nie mogły posiadać wież a podstawą ich konstrukcji nie mogły być ani cegła, ani kamień.

Ponieważ wycieńczone wojną mieszczaństwo nie było w stanie ponieść kosztów budowy, wysłano do protestanckich krajów północy trzech emisariuszy z prośbą o pomoc. Powrócili po dwóch latach z kwotą 4600 talarów.

Kościół został wzniesiony w oparciu o konstrukcję ryglową. Drewniany szkielet wypełnia zaprawa ze słomy, gliny i kawałków desek, a dach kryty jest gontami. Frontony lóż drugiej empory przedstawiają w obrazach 72 sceny nowotestamentowe z odpowiednimi sentencjami, a czwartej 71 scen starotestamentowych. Piętra pierwsze i trzecie zdobią wizerunki herbów, a także rodowych siedzib szlacheckich. Szlacheckie godła w Kościele Pokoju stanowią swoistą księgę historii ziemi jaworskiej, pamiątkę po tak zasłużonych rodzinach jak von Schweinitz, von Hochberg-, von Reibnitz, von Zedlitz i wielu innych. Twórcą większości malowideł na emporach był malarz Georg Flegel z Kowar.

 
Na terenie obecnego parku wokół kościoła pierwotnie znajdował się cmentarz ewangelicki. Zlikwidowano go w grudniu 1972 roku. Jedyną pamiątką po nim są wmurowane w ściany świątyni wspaniale zdobione epitafia. Kościół jest doskonałym przykładem i świadectwem tego, co może zdziałać Bóg przez ludzkie ręce. Jest zabytkiem architektury protestanckiej wysokiej wartości artystycznej i historycznej.

W grudniu 2001 roku Kościoły Pokoju w Jaworze i w Świdnicy zostały wpisane na Listę Światowe Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

 

Informacje

Emitent Gmina Jawor
Partner emisji Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Motyw Kościół Pokoju w Jaworze
Projektant Roussana Alex Nowakowska
Nakład (zamknięty) 200
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Etui numerowane, zawiera dwa banknoty – jeden w wersji standardowej oraz jeden Gold Edition. Każde etui posiada unikalny certyfikat autentyczności z numerem. Numer certyfikatu na zdjęciu przykładowy.
Partner emisji Muzeum Regionalne w Jaworze


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl