75 lat Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej - banknot

Dostępność: Brak
Cena: 20,00 zł 20.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

75 Lat Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej 

Dolnośląski Związek Piłki Nożnej (DZPN) to jeden z szesnastu wojewódzkich związków piłki nożnej wchodzących w skład Polskiego Związku Piłki Nożnej. Siedziba związku mieści się we Wrocławiu.

DZPN zajmuje się organizacją rozgrywek od IV ligi do klasy B w rozgrywkach seniorskich i wszystkich rozgrywek młodzieżowych na Dolnym Śląsku. Zrzeszając blisko 700 klubów jest jednym z największych stowarzyszeń w województwie.

DZPN posiada trzy podokręgi: jeleniogórski, legnicki i wałbrzyski. Bez wątpienia największe sukcesy Dolnośląskiego ZPN, to dwukrotne zwycięstwo UEFA REGIONS CUP. Kadra Dolnego Śląska jest jedyną obok Włochów reprezentujący region Wenecji Euganejskiej dwukrotnym zwycięzcą tego turnieju. Pierwszy triumf miał miejsce w 2007 roku. Polacy zwyciężyli wówczas w finale z gospodarzami, Bułgarami z tzw. Regionu Południowo Wschodniego (obwód Burgas), 2:1 po dogrywce. Kolejne mistrzostwo przyszło 12 lat później. Turniej rozgrywany w Bawarii wygrała drużyna z Dolnego Śląska w finale pokonując gospodarzy 3:2. Kadra Dolnego Śląska jest jedynym, obok Włochów reprezentujących region Wenecji Euganejskiej, dwukrotnym zwycięzcą tego turnieju.

Historia związku sięga 1946 roku, gdy powołano Okręg Piłki Nożnej Wrocław zależny wówczas od Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Autonomię związek uzyskał 8 miesięcy później, pod nazwą Dolnośląski Okręgowy Związek Piłki Nożnej, pod którą funkcjonował aż do 1976 roku, gdy w wyniku nowego podziału administracyjnego Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej na 49 województw, przekształcono go w Okręgowy Związek Piłki Nożnej Wrocław. Za sprawą kolejnej reformy administracyjnej i redukcji liczby województw, w 1999 roku powstało 16 związków wojewódzkich. Pierwszym prezesem Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej został Jerzy Koziński, który piastował stanowisko do 2009 roku. Jego miejsce zajął Andrzej Padewski, który do dziś sprawuje tę funkcję.

Informacje

Motyw 75 lat Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej
Projektant Mariusz Fransowski
Rozmiar banknotu 135 x 74 mm
Data emisji 20.11.2021
Nakład (zamknięty) 3000
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Banknot
Emitent Dolnośląski Związek Piłki Nożnej
Partner emisji Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium