Akademia Zamojska - Etui pojedyncze

Dostępność: Dostępny
Wysyłka w: 14 dni
Cena: 29,99 zł 29.99
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

Akademię Zamojską założył w 1594 r. kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski. Była trzecią wyższą uczelnią w Rzeczypospolitej, po Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Wileńskim. W akcie fundacyjnym Uczelni z 1600 r. zostały zawarte powszechnie znane słowa jej założyciela: „Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Uczelnia miała być przeznaczona głównie dla szlachty, ale jej charakter zmienił się szybko ze szlacheckiego na mieszczański. W pierwszych latach swojej działalności Akademia zdobyła sobie znaczny rozgłos nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie. Dzięki niej Zamość na przełomie XVI i XVII wieku był jednym z głównych ośrodków myśli naukowej w Polsce. W skutek działań zaborców i upadku Rzeczypospolitej Akademia została zamknięta przez władze austriackie w 1784 r.

Tradycje akademickie w Zamościu odżyły w 2005 roku wraz z powołaniem do życia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu, nawiązującej swoimi tradycjami do dawnej Akademii Zamojskiej. W 2019 roku zmieniła ona nazwę na Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Współczesna Akademia Zamojska została utworzona 1 września 2021 r. na mocy ustawy z dnia 8 lipca 2021 r.

Warto zaznaczyć, że berło rektora współczesnej Akademii Zamojskiej jest kopią berła historycznej Akademii Zamojskiej. Rektor używa go m.in. w trakcie uroczystej immatrykulacji studentów I roku. W ten sposób AZ podkreśla więź z historyczną Akademią Zamojską, jako kontynuatorka jej chlubnych tradycji. Współczesna AZ kontynuuje również tradycje międzynarodowej współpracy, m.in. z Uniwersytetem w Padwie, którego rektorem był swego czasu Jan Zamoyski, czego ślady można spotkać w Padwie do dzisiaj.

Informacje

Emitent Akademia Zamojska
Partner emisji Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Motyw Akademia Zamojska
Projektant Monika Alicja Żak
Data emisji 12.08.2022
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Etui pojedyncze bez banknotu


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl