Akademia Zamojska - banknot kolorowany

Dostępność: Dostępny
Wysyłka w: 14 dni
Cena: 100,00 zł 100.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

Zestaw zawiera:

  • banknot ręcznie kolorowany i sygnowany
  • certyfikat autentyczności

 

Banknoty pamiątkowe 0 euro „Akademia Zamojska” pokolorował dr Marcin Markowski.

Dr Marcin Markowski – historyk, historyk sztuki, doktor historii sztuki (2018). Rozprawa doktorska pod tytułem „Polskie pieniądze papierowe 1944-1995. Ikonografia, ideologia, projekty, projektanci, okoliczności powstania”. Numizmatyk i kolekcjoner pieniądza papierowego. Badacz i popularyzator ikonografii banknotów. Pasjonat metaloplastyki I połowy XX wieku i papierów wartościowych. Autor kilkudziesięciu artykułów z zakresu ikonografii pieniędzy papierowych. Ekspert ds. numizmatyki oraz pasjonat fotografii.

Zapraszamy na: https://www.instagram.com/marcin.markovsky/  by przybliżyć sylwetkę dr Marcina Markowskiego.

 

Akademię Zamojską założył w 1594 r. kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski. Była trzecią wyższą uczelnią w Rzeczypospolitej, po Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Wileńskim. W akcie fundacyjnym Uczelni z 1600 r. zostały zawarte powszechnie znane słowa jej założyciela: „Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Uczelnia miała być przeznaczona głównie dla szlachty, ale jej charakter zmienił się szybko ze szlacheckiego na mieszczański. W pierwszych latach swojej działalności Akademia zdobyła sobie znaczny rozgłos nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie. Dzięki niej Zamość na przełomie XVI i XVII wieku był jednym z głównych ośrodków myśli naukowej w Polsce. W skutek działań zaborców i upadku Rzeczypospolitej Akademia została zamknięta przez władze austriackie w 1784 r.

Tradycje akademickie w Zamościu odżyły w 2005 roku wraz z powołaniem do życia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu, nawiązującej swoimi tradycjami do dawnej Akademii Zamojskiej. W 2019 roku zmieniła ona nazwę na Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Współczesna Akademia Zamojska została utworzona 1 września 2021 r. na mocy ustawy z dnia 8 lipca 2021 r.

Warto zaznaczyć, że berło rektora współczesnej Akademii Zamojskiej jest kopią berła historycznej Akademii Zamojskiej. Rektor używa go m.in. w trakcie uroczystej immatrykulacji studentów I roku. W ten sposób AZ podkreśla więź z historyczną Akademią Zamojską, jako kontynuatorka jej chlubnych tradycji. Współczesna AZ kontynuuje również tradycje międzynarodowej współpracy, m.in. z Uniwersytetem w Padwie, którego rektorem był swego czasu Jan Zamoyski, czego ślady można spotkać w Padwie do dzisiaj.

 

Informacje

Emitent Akademia Zamojska
Partner emisji Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Motyw Akademia Zamojska
Data emisji 12.08.2022
Nakład (zamknięty) 30
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Banknot


Kazimierz Górski (1921-2021) banknot
Kazimierz Górski (1921-2021) banknot

30,00 zł

szt.
Zamek Moszna - banknot
Zamek Moszna - banknot

20,00 zł

szt.
Szczecin - Wały Chrobrego - banknot
Szczecin - Wały Chrobrego - banknot

30,00 zł

szt.
Album 0 Euro Souvenir tom 1. 2019- 2021
Album 0 Euro Souvenir tom 1. 2019- 2021

299,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl