Banknoty PRL - 500 zł Tadeusz Kościuszko - Etui na banknot
towar niedostępny
Opis
Seria "Wielcy Polacy” 500 zł - Tadeusz Kościuszko
W latach 1975–1979 Narodowy Bank Polski przeprowadził wymianę pieniędzy papierowych. Operacja miała na celu zmodernizować ich wygląd, ponieważ poprzednie w niezmienionej szacie graficznej krążyły w obiegu od końca października 1950 roku. Wymiana nastąpiła w stosunku 1:1. Nowe banknoty miały jednolite wymiary 138 × 63 mm.
Przygotowując nową serię pieniędzy papierowych przyjęto wielokierunkowe założenia modernizacyjne takie jak zwiększenie trwałości banknotów, podniesienie ich estetyki oraz umieszczenie w ich szacie graficznej elementów, które charakteryzowałyby, cytując za Głównym Skarbnikiem NBP na przełomie lat 70. i 80. XX wieku Jerzym Lasockim, „dorobek historyczny państwa polskiego po czasy współczesne”. Początkowo seria „Wielcy Polacy” miała się składać z czterech nominałów – 50, 100, 500 i 1000 złotych – mających zastąpić ówczesne obiegowe środki płatnicze, ale już w latach 70. wzbogaciła się o dwa następne nominały – 200 i 2000 złotych. Z powodu rosnącej inflacji, w latach 80. i na początku lat 90. XX wieku serię uzupełniono o kolejne. Ostatecznie w zaprojektowanej przez Andrzeja Heidricha serii znalazło się aż siedemnaście nominałów.
Na awersie pięćsetzłotówki umieszczono wizerunek Tadeusza Kościuszki wzorowany na portrecie pędzla Karola Schweikarta Tadeusz Kościuszko w mundurze generała wojsk polskich (1789-1792). Natomiast rewers zdobi sztandar z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej z napisem „Żywią y bronią”. Z lewej strony artysta wkomponował stylizowane panoplium złożone ze sztandarów, szabli, armat oraz kul, zwieńczone hełmem rycerskim z pióropuszem.
Nominał 500 złotych z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki był pierwszym banknotem z serii „Wielcy Polacy”, który wszedł
do obiegu. 16 grudnia 1974 roku zastąpił zaprojektowaną przez Wacława Borowskiego pięćsetkę emisji z 1 lipca 1948 roku
z portretem górnika na awersie. Oba banknoty były równolegle prawnymi środkami płatniczymi do 31 grudnia 1977 roku.
Informacje
Emitent | Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o. |
Informacje dodatkowe | Etui pojedyncze bez banknotu |