Beatyfikacja Jana Pawła II – Blister

Dostępność: Dostępny
Wysyłka w: 14 dni
Cena: 100,00 zł 100.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

10. Rocznica Beatyfikacji Jana Pawła II

Jan Paweł II został wybrany na papieża 16 października 1978 roku i sprawował swój urząd aż do śmierci 2 kwietnia 2005. Już podczas uroczystości pogrzebowych zebrani wznosili okrzyki i manifestowali na transparentach hasło Santo subito, co było wezwaniem do szybkiego wyniesienia zmarłego papieża w poczet świętych.

Wyjątkowo krótki proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się – za wyjątkową zgodą Benedykta XVI – zaledwie miesiąc po jego śmierci. Już sześć lat minęło od dnia, w którym zebraliśmy się na tym placu, aby celebrować pogrzeb papieża Jana Pawła II. Ból utraty był głęboki, ale jeszcze większe było poczucie jakiejś ogromnej łaski, która otaczała Rzym i cały świat: łaski, która była owocem całego życia mojego ukochanego poprzednika, a szczególnie jego świadectwa w cierpieniu – mówił papież Benedykt podczas homilii na placu Świętego Piotra 1 maja 2011 r.

Niedługo później z jego ust padły słowa: Jan Paweł II jest błogosławiony.

W mszy beatyfikacyjnej wzięło udział ponad milion osób z całego świata, w tym około 300 tysięcy Polaków.

Zaledwie trzy lata po beatyfikacji, dnia 27 kwietnia 2014 roku papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym. Emitentem banknotu 10. Rocznica Beatyfikacji Jana Pawła II jest Muzeum Miejskie w Wadowicach. Jego kolekcja opiera się na eksponatach zgromadzonych przez Zbiory Historyczne Ziemi Wadowickiej oraz muzealia zakupione i otrzymane w formie darowizn. Aktualnie kolekcja Muzeum liczy prawie 3 tysiące eksponatów, na które składają się m.in. obrazy, grafiki oraz archiwalne dokumenty (dyplomy, świadectwa), fotografie, pocztówki i mapy związane z historią Wadowic.

Informacje

Emitent Muzeum Miejskie w Wadowicach
Partner emisji Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Motyw 10. Rocznica Beatyfikacji Jana Pawła II
Projektant Małgorzata Pławecka-Jasek
Rozmiar banknotu 154×220 mm
Nakład (zamknięty) 100
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Blister - zawiera jeden banknot w wersji standardowej


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl