Gustav Becker – Gold Edition

Dostępność: Dostępny
Wysyłka w: 14 dni
Cena: 200,00 zł 200.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

Gustav Becker

 

Gustav Eduard Becker urodził się 2 maja 1819 r. w Oleśnicy (d. Oels).

Zawodu zegarmistrza uczył się terminując w wielu ośrodkach tego rzemiosła w Europie. Osiedliwszy się w Świebodzicach (d. Freiburg in Schlesien) założył najpierw zakład zegarmistrzowski, a w 1850 r. manufakturę produkującą zegary z napędem obciążnikowym, tzw. regulatory freiburskie.

Za swój zegar, zaprezentowany na Śląskiej Wystawie Przemysłowej we Wrocławiu w 1852 r. otrzymał brązowy medal. Osiągnięcie to skutkowało wieloletnimi kontraktami na produkcję zegarów urzędowych dla placówek Poczty Pruskiej i kompanii kolejowych. Wsparcie rządu i króla Prus Fryderyka Wilhelma IV umożliwiło zakładowi inwestycje w maszyny i budowę nowych budynków fabrycznych. Wyroby fabryki, sygnowane kotwicą z inicjałami GB, dzięki swojej jakości i precyzji chodu zdobywały medale na kolejnych wystawach światowych w Berlinie, Londynie i Paryżu.

Jubileusz 25-lecia firmy w 1875 r. wiąże się z wyprodukowaniem 100-tysięcznego zegara. W uznaniu zasług w uprzemysłowieniu Śląska i za działalność społeczną cesarz Niemiec Wilhelm I dekoruje Gustava Beckera Pruskim Orderem Korony IV klasy. Produkcja zegarów ciągle rośnie, oferta poszerza się o nowe typy zegarów (podłogowe, stołowe, budziki) a wyroby fabryki eksportowane są na rynki Rosji, Austro-Węgier, Francji, Anglii, Szwecji, USA, Australii. Stabilna sytuacja polityczna w Europie, dobra kondycja finansowa fabryki, pozytywny wizerunek marki, dalekowzroczne zarządzanie, inwestycje i nowoczesna organizacja produkcji, kolejne patenty i wzory użytkowe składają się na dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa. Półmilionowy zegar GB został wyprodukowany w 1885 r. z przeznaczeniem na prezent dla Ottona von Bismarcka z okazji 70. urodzin kanclerza. Obok macierzystej firmy w mieście pojawiają się kolejne zakłady produkujące zegary. Za życia Beckera powstały: Endler & Co., Germania, Sœlch & Jaeckel, A. Willmann & Co., W. Sabath, Heinze & Co., Concordia, Kappel & Co., w ten sposób Świebodzice stały się śląskim miastem zegarów.

Gustav Becker zmarł 14 września 1885 r. i został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Świebodzicach. Pozostawił po sobie fabrykę zatrudniającą 700 pracowników i markę GB rozpoznawalną do dzisiaj na całym świecie, a jego zegary są ozdobą każdej znaczącej kolekcji czasomierzy.

Informacje

Motyw Gustav Becker – twórca śląskiego przemysłu zegarowego
Projektant Mariusz Fransowski
Data emisji 25.09.2021
Nakład (zamknięty) 100
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Etui numerowane, zawiera dwa banknoty – jeden w wersji standardowej oraz jeden Gold Edition. Każde etui posiada unikalny certyfikat autentyczności z numerem. Numer certyfikatu na zdjęciu przykładowy.
Emitent Miejski Dom Kultury w Świebodzicach
Partner emisji Stowarzyszenie Promocji Sztuki i Rzemiosła „TARGIRA", Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium