Kraków - banknot

Dostępność: Brak
Cena: 20,00 zł 20.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

Kraków

Partnerem niniejszego banknotu kolekcjonerskiego jest Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Krakowie.

Założone w 1888 r. w Krakowie Towarzystwo Numizmatyczne dało początek zorganizowanemu ruchowi numizmatycznemu w Polsce.

Jego członkami byli numizmatycy polscy ze wszystkich trzech zaborów oraz zamieszkujący w krajach Europy zachodniej, a wśród nich najwybitniejsi badacze i kolekcjonerzy końca XIX i pierwszej połowy XX wieku, jak: Władysław Bartynowski, Antoni Ryszard, Emeryk Hutten-Czapski, Henryk Bukowski, Marian Gumowski, Henryk Mańkowski, Zygmunt Zakrzewski, Ludwik Piotrowicz czy Tadeusz Kałkowski.

W latach 1889-1957 Towarzystwo wydawało „Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne", zaś od 1958 do 1990 r. pod szyldem Sekcji Numizmatycznej PZF ukazywał się „Numizmatyk Krakowski", którego publikowanie wznowił w 2019 r. PTN Kraków. Obecnie krakowski Oddział PTN kontynuuje tradycje towarzystwa Numizmatycznego w Krakowie, także poprzez ścisłą współpracę z Gabinetem Numizmatycznym Muzeum Narodowego w Krakowie. Członkowie PTN Oddział Kraków spotykają się w każdy drugi czwartek miesiąca w sali audiowizualnej w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, o godz. 17.00. Podczas kolejnych spotkań członkowie Towarzystwa wygłaszają prelekcje z zakresu numizmatyki. Dodatkowo w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 17.00 mają miejsce spotkania klubowe, podczas których w stworzonej przez siebie kawiarnianej atmosferze w Pałacyku Czapskich zrzeszeni w krakowskim oddziale numizmatycy dyskutują o wszystkim, co się z numizmatyką łączy.

PTN Oddział w Krakowie posiada także swoją stronę internetową pod adresem numizmatykkrakowski.pl, na której publikuje m.in. aktualne informacje z życia Towarzystwa oraz wybrane zdigitalizowane pozycje literatury numizmatycznej ze zbiorów archiwów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Informacje

Emitent Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Partner emisji Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Krakowie
Motyw Kraków
Projektant Małgorzata Pławecka-Jasek
Rozmiar banknotu 135 x 74 mm
Data emisji 20.02.2021
Nakład (zamknięty) 5000
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Banknot

Produkty powiązane


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl