Legnica - Zamek Piastowski - blister Anniversary

Dostępność: Dostępny
Wysyłka w: 14 dni
Cena: 200,00 zł 200.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

Legnica - Zamek Piastowski

Zamek Piastowski w Legnicy, symbol władzy nad grodem i księstwem, jedna z najważniejszych i najokazalszych budowli miasta, górująca nad nim od wieków. Jego budowę zainicjował książę Bolesław I Wysoki.

Kontynuatorem dzieła był książę śląski, krakowski i wielkopolski Henryk Brodaty. Na przełomie XII i XIII w. w miejscu zespołu grodowego wzniesiono ceglane palatium oraz dwie wieże obronne nazwane później imieniem św. Piotra (patrona Legnicy) oraz św. Jadwigi (żony Henryka Brodatego). Jedna z pierwszych murowanych warowni na ziemiach polskich nazywana była „alter oculus Silesiae"- drugim okiem Śląska. To stąd na swój ostatni bój, bitwę z Mongołami, wyjechał książę Henryk II Pobożny.
Obecny wygląd zamek zawdzięcza neogotyckiej przebudowie zrealizowanej według zaleceń znakomitego niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla, po pożarze w 1835 roku.
Widoczny na banknocie złoty floren księcia Wacława I został wybity w mennicy legnickiej ok. 1346 roku i jest prawdziwym rarytasem i dumą kolekcji numizmatycznej Muzeum Miedzi.

Informacje

Emitent Muzeum Miedzi w Legnicy
Partner emisji Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Motyw Legnica - Zamek Piastowski
Projektant Małgorzata Pławecka-Jasek
Rozmiar banknotu 135 x 74 mm
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Blister - zawiera jeden banknot w wersji Anniversary


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl