Maria Skłodowska-Curie - banknot pamiątkowy w etui

Awers Skłodowska-Curie.jpg
  • nowość
Dostępność: Dostępny
Wysyłka w: 14 dni
Cena: 39,00 zł 39.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

Niezrealizowany projekt banknotu pamiątkowego 0 Euro Souvenir.

Numeracja: 1-999

 

Maria Salomea Skłodowska-Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie , zm. 4 lipca 1934 w Passy) – polsko - francuska uczona zajmująca się fizyką doświadczalną i chemią fizyczną, podwójna noblistka – laureatka Nagrody Nobla z fizyki (1903) i chemii (1911).

W 1891 Maria Skłodowska wyjechała z Królestwa Polskiego do Paryża, by podjąć studia na Sorbonie (w XIX wieku kobiety nie mogły studiować na ziemiach polskich)

Była prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

 
Dyplom Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, przyznany w grudniu 1903 r. Pierre’owi i Marii Curie

Nagrodą Nobla została wyróżniona po raz pierwszy w 1903 – z fizyki, wraz z mężem Pierre'em Curie z Henrim Becquerelem, za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w 1911 – z chemii za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. Należy do grona jedynie czterech osób, który otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz. Wśród nich jest jedną z dwóch, które otrzymały nagrody w różnych dyscyplinach. W tej czwórce jest też jedyną kobietą oraz jedynym uczonym uhonorowanym w dwóch różnych naukach przyrodniczych. Mimo polskiej narodowości i sentymentów do kraju, nigdy nie otrzymała polskiego obywatelstwa.

 

        
          

        Źródło: Wikipedia

Informacje

Emitent Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Wymiary 161 mm x 79 mm
Motyw Maria Skłodowska-Curie
Projektant Roussana Alex Nowakowska
Informacje Banknot posiada zabezpieczenia UV.
Nakład (zamknięty) 999
Informacje dodatkowe Banknot


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl