Muzeum Drukarstwa - kolorowany banknot

Dostępność: Dostępny
Cena: 500,00 zł 500.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich otwarto 30 sierpnia 2018 roku. W swoich zbiorach prezentuje ponad trzydzieści, w dużej części nadal działających, urządzeń poligraficznych. Większość eksponatów pochodzi z prywatnych zbiorów Rodziny Kamińskich. Na szczególną uwagę zasługują między innymi XIX-wieczna zszywarką drutem firmy Brehmer, działający linotyp (maszyna do składu
automatycznego) czy prezentowana na banknocie prasa drukarska firmy Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg AG (MAN) z 1911 roku. Muzeum powstało w wyniku realizacji marzenia właściciela Drukarni Braci Kamińskich.

Janusz Kamiński otwierając drukarnię w 1985 roku wpadł na pomysł, aby szerszej publice prezentować zabytkowe drukarskie maszyny, dawne techniki druku oraz opowiadać o „czarnej sztuce”, co w późniejszych latach przekształciło się w marzenie o założeniu muzeum.

Ponad trzydzieści lat kolekcjonowania starych maszyn i urządzeń poligraficznych zaowocowało otwarciem Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich w Radomsku w 2018 roku.

Janusz Kamiński urodził się 5 sierpnia 1953 roku w Krzętowie. Był absolwentem Zespołu Szkół Poligraficznych w Warszawie w zawodzie maszynista typograficzny oraz Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W końcu lat siedemdziesiątych osiedlił się w Radomsku, gdzie w 1985 roku otworzył swoją drukarnię. Przez całe życie zawodowe był zaangażowanym społecznikiem i działaczem sportowym, członkiem wielu stowarzyszeń, organizacji i związków, między innymi Ludowych Zespołów Sportowych, Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz, w związku z jedną z jego największych życiowych pasji, Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. Przez blisko dwie dekady przewodniczył Powiatowemu Zrzeszeniu LZS w Radomsku. Był Sędzią Klasy Międzynarodowej w Podnoszeniu Ciężarów. Za działalność społeczną i na rzecz sportu otrzymał wiele odznaczeń, między innymi Srebrny Krzyż Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, złotą odznakę „Za Zasługi dla Sportu” czy honorową odznakę „Primus in Agendo” („Pierwszy w Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich w Radomsku Działaniu”) Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Zmarł 12 listopada 2019 roku wwieku 66 lat. Został pochowany na Nowym Cmentarzu w Radomsku.

Na banknocie widnieje pochodząca z 1911 roku w pełni sprawna prasa typograficzna formatu A1 Firmy Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg AG (MAN). Maszyna do zbiorów Muzeum trafiła w 2019 roku dzięki finansowemu wsparciu Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz zbiórce publicznej.

Informacje

Emitent Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich w Radomsku
Partner emisji Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Motyw Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich w Radomsku
Projektant Mariusz Fransowski
Rozmiar banknotu 135 x 74 mm
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Etui z banknotem


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium