Muzeum Papiernictwa – Blister

Dostępność: Brak
Cena: 100,00 zł 100.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Młyn papierniczy w Dusznikach Zdroju jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki w Europie.
Powstał przed 1562 r., a w kolejnych wiekach był rozbudowywany i upiększany przez kolejne rody papierników, dla których stał się źródłem chluby i bogactwa. Ściany zewnętrzne udekorowane zostały nadokiennymi rozetami i palmetami, a elewacji zachodnia charakterystycznym szczytem wolutowym ze ślimacznicami. Wewnątrz dwie sale ozdobiono polichromiami - unikatowymi ściennymi malowidłami, z biblijną sceną kuszenia Józefa przez żonę Putyfara. Dziś zaliczany jest do najpiękniejszych pod względem architektonicznym młynów w Europie.

Arkusze z dusznickiej papierni wykorzystywano dawniej do drukowania i sporządzania dokumentów na obszarach ziemi kłodzkiej i Śląska, a także w Czechach, Polsce czy w Niemczech. Papiery dusznickie często były wykorzystywane przez artystów, a w 1826 roku pisał na nich sam Fryderyk Chopin pod czas swego pobytu w Dusznikach Zdroju. Dziś ten elitarny produkt wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

W 2011 r. papiernia uzyskała status Pomnika Historii: dzięki czemu została zaliczona do najcenniejszych dóbr kultury w naszym kraju. W 2019 r., rząd Rzeczypospolitej Polskiej zgłosił dusznicki młyn papierniczy na Listę informacyjną UNESCO, co otworzyło drogę ku wpisaniu go na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

Dusznickiemu młynowi od początku jego istnienia towarzyszy wizerunek św. Piotra z kluczem, pojawiający się na arkuszach w formie znaku wodnego, określając tym samym miejsce jego powstania.

 

Informacje

Emitent Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Partner emisji Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Motyw Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Projektant Roussana Alex Nowakowska
Rozmiar banknotu 135 x 74 mm
Nakład (zamknięty) 100
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Blister - zawiera jeden banknot w wersji standardowej


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium