Panorama Racławicka – Gold Edition

Dostępność: Dostępny
Wysyłka w: 14 dni
Cena: 200,00 zł 200.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

Panorama Racławicka

Rotunda Panoramy Racławickiej we Wrocławiu to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie dzięki zastosowaniu szczególnych zabiegów malarskich i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione kręte podejście), widz zostaje przeniesiony w inną rzeczywistość i czas. Malowana od sierpnia 1893 do maja 1894 roku przez pomysłodawcę Jana Stykę i znanego batalistę Wojciecha Kossaka wraz z zespołem malarzy, upamiętnia zwycięską bitwę pod Racławicami (4 kwietnia1794 roku) pomiędzy wojskami powstańczymi pod wodzą Tadeusza Kościuszki a armią rosyjską dowodzoną przez generała Aleksandra Tormasowa.
Autorom zależało głównie na upamiętnieniu tradycji narodowych w setną rocznicę insurekcji kościuszkowskiej, a „krzepiąca serca” bitwa racławicka miała dla będącego wówczas w niewoli narodu niezwykłe znaczenie. Panoramę udostępniono uroczyście we Lwowie 5 czerwca 1894 roku. Od początku cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem widzów i od razu stała się atrakcją przyciągającą do Lwowa tłumy turystów. Po II wojnie światowej, w 1946 roku malowidło trafiło do Wrocławia, ale na skutek pokrętnych decyzji władz nie było pokazywane. Po wielu latach nieustannych starań o jego ponowne udostępnienie, po trwającej blisko cztery lata konserwacji 14 czerwca 1985 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Panoramy. Sławne dzieło dawnego Lwowa stało się natychmiast główną atrakcją Wrocławia i jest przyjmowane entuzjastycznie nie tylko przez miliony turystów, lecz także przez dostojnych gości, którzy odwiedzając Wrocław przychodzą zobaczyć ten fenomen kultury masowej XIX wieku.

Panoramę podziwiali m.in. papież Jan Paweł II, królowa Holandii Beatrix oraz wybitne osobistości świata kultury i nauki.

Informacje

Emitent Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Partner emisji Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Motyw Panorama Racławicka
Projektant Małgorzata Pławecka-Jasek
Nakład (zamknięty) 100
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Etui numerowane, zawiera dwa banknoty – jeden w wersji standardowej oraz jeden Gold Edition. Każde etui posiada unikalny certyfikat autentyczności z numerem. Numer certyfikatu na zdjęciu przykładowy.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl