SK - Hrad Šomoska - banknot

Dostępność: Dostępny
Wysyłka w: 14 dni
Cena: 30,00 zł 30.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

 

Zamek Šomoška (słow. Hrad Šomoška, węg. Somoskői vár) – ruiny zamku w południowej Słowacji, około 12 kilometrów na południe od miasta Fiľakovo.

W odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów od zamku przebiega granica słowacko-węgierska.
Położoną na bazaltowym wzgórzu warownię założył na przełomie XIII i XIV stulecia ród Kacsics. Jako prawdopodobną datę jej powstania uważa się rok 1291. Główny budulec zamku stanowiły połączone zaprawą fragmenty bazaltowych słupów, których w okolicy było pod dostatkiem.
W 1310 r. zamek był we władaniu Mateusza Czaka, zaś po jego śmierci król Karol Robert darował go Tomaszowi Szécsényiemu.  wzmiankowany jako castrum Somoskew.
Pierwotnie składał się z jednej budowli mieszkalno-obronnej i niewielkiego dziedzińca. W XVI wieku dokonano rozbudowy zamku.
Dobudowano wtedy między innymi barbakan i dwie baszty. Podczas najazdów tureckich zamek Šomoška, wraz z sąsiednimi zamkami Fiľakovo, Salgó i Hajnáčka pełnił rolę warowni pogranicznej. Od roku 1554, kiedy cesarstwo utraciło twierdzę Fiľakovo, znajdował się na pierwszej linii obrony antytureckiej.
W latach 1573-1596 zamek był zajmowany przez Turków. Później, w roku 1618, a następnie w latach 1647-1655 był ponownie umacniany.
W czasie antyhabsburskiego powstania Franciszka Rakoczego w 1703 r. zamek został zdobyty przez kuruców, zaś po jego upadku został w 1709 r. zdobyty i zniszczony przez wojska cesarskie. Od tamtego czasu pozostaje ruiną.

Źródło: Wikipedia

Informacje

Motyw Hrad Šomoska
Rozmiar banknotu 135 x 74 mm
Id emisji EEDL 2021-1
Nakład (zamknięty) 8000
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Banknot


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl