Stare Opactwo w Rudach - Blister

Dostępność: Dostępny
Wysyłka w: 14 dni
Cena: 100,00 zł 100.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

Powiat Raciborski Stare Opactwo w Rudach.

 

Początki klasztoru cystersów sięgają polowy XIII wieku, kiedy to sprowadzono pierwszych zakonników do Rud.

Za fundatora uchodzi książę Władysław III. Stare Opactwo w Rudach składa się z kościoła będącego trójnawową bazyliką, czworoboku średniowiecznego klasztoru pocysterskiego oraz później dobudowanych skrzydeł barokowej rezydencji pałacowej. Po 1810 r.. od I poi. XIX w. do 1945 r: należał do rodziny von Ratibor. W 1945 r. uległ poważnym zniszczeniom.

 
Część kościelna została odrestaurowana w latach 1994-1996. Natomiast część klasztorno-pałacowa, będąca własnością Skarbu Państwa od okresu powojennego stopniowo popadała w ruinę. W dniu 15 sierpnia 1998 roku została przekazana na własność diecezji gliwickiej. Na dawną część klasztorną składają się skrzydła w formie czworoboku przyległego do kościoła z wewnętrznym dziedzińcem i krużgankami tworzącymi wirydarz. Zabudowania te są dwukondygnacyjne, w części zachodniej i północnej podpiwniczone. Natomiast na część dawnej rezydencji pałacowej składają się skrzydła północno-zachodnie i północno-wschodnie.

Tworzą one zewnętrzny dziedziniec, częściowo otwarty od strony północnej, z którego prowadzą wejścia do poszczególnych części obiektu. W otwarciu pomiędzy tymi skrzydłami usytuowany jest wjazd na dziedziniec oraz dwa tarasy zewnętrzne, z których rozciąga się widok na przyległy parkowy staw. Skrzydło zachodnie przechodzi w skrzydło północne, na połączeniu których znajduję się wieża narożna. Zabudowania te są trójkondygnacyjne.

Informacje

Emitent Powiat Raciborski
Partner emisji Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Motyw Powiat Raciborski Stare Opactwo w Rudach
Projektant Monika Alicja Żak
Rozmiar banknotu 135 x 74 mm
Data emisji 26.02.2022
Nakład (zamknięty) 100
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Blister - zawiera jeden banknot w wersji standardowej


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl