Szczecin - Wały Chrobrego - banknot

Dostępność: Dostępny
Wysyłka w: 14 dni
Cena: 30,00 zł 30.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

Szczecin - Wały Chrobrego

 

Wały Chrobrego to reprezentacyjna część miasta i najbardziej rozpoznawalny widok w Szczecinie.

Obecne budynki powstały w miejscu likwidowanego fortu Leopold należącego do twierdzy pruskiej. Decyzję o zagospodarowaniu terenu pofortecznego podjął w 1901 roku nadburmistrz Herman Haken i teren zyskał tradycyjną nazwę Hakenterrasse - Taras Hakena. W Polsce przemianowano go na Wały Chrobrego.

Przy mającej 500 metrów długości ulicy Wały Chrobrego stoją zabytkowe budynki trzech instytucji.

Należy do nich pięcioskrzydłowy, dwuwieżowy gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego zbudowany w stylu niderlandzkiego renesansu. Budowę ukończono w 1911 roku. Elewacje z czerwonej cegły są bogato zdobione jasnym kamiennym detalem. Wiele wnętrz zachowało stary wystrój.

W centralnej części Wałów stoi gmach Muzeum Narodowego z masywną wieżą (punkt widokowy). Wnętrza budynku mieszczą także Teatr Współczesny. Obiekt zbudowano w latach 1908-1913 w stylu modernistycznym z elementami secesji. W muzeum wystawiane są zbiory dzieł sztuki i eksponaty związane z dziejami żeglugi.

Południową część Wałów zajmują dwa budynki zajmowane obecnie przez Akademię Morską. Pierwszy w stylu neobarokowym wzniesiono w 1905 roku. Drugi w stylu północnoniemieckiego manieryzmu ukończono w 1921.

Na stoku po wschodniej stronie ulicy Wały Chrobrego uformowano trzy tarasy. Centralny, półkolisty taras otoczony jest bogato zdobionym murem oporowym. Wejście na taras flankują dwa kamienne pawilony widokowe. W podziemiach tarasu funkcjonuje restauracja. Dwa boczne tarasy znajdują się na nasypach ziemnych. Na obydwu działają obecnie restauracje. Z tarasów rozpościera się widok na Odrę, marinę miejską i zabudowania portowe.

Z Wałów Chrobrego na niższy poziom nabrzeża wiodą ulice Admiralska oraz Komandorska. U podnóża centralnego tarasu umieszczono fontannę i dwie kamienne latarnie przypominające kształtem latarnie morskie.

 

Informacje

Motyw Szczecin - Wały Chrobrego
Projektant Monika Alicja Żak, Mariusz W. Brzeziński
Rozmiar banknotu 135 x 74 mm
Data emisji 05.02.2022
Nakład (zamknięty) 5000
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Banknot


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl