Wadowice - Jan Paweł II (1920-2020) banknot

Dostępność: Brak
Cena: 20,00 zł 20.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

100. Rocznica urodzin Św. Jana Pawła II

Banknot 0 Euro upamiętniający 100. rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II nierozerwalnie łączy się z miejscem narodzin Karola Józefa Wojtyły - przyszłego papieża Polaka.

Urodził się on 18 maja 1920 roku w maleńkiej sypialni mieszkania przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach, jako syn Emilii i Karola Wojtyłów. Z biegiem lat budynek, w którym znajdowało się mieszkanie przekształcony został w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Sercem muzeum jest dawne mieszkanie państwa Wojtyłów.

Podczas swojej wizyty w Wadowicach w dn. 16.06.1999 Jan Paweł li wspominał dom rodzinny w tych słowach: "Z synowskim oddaniem całuję próg domu rodzinnego, wyrażając wdzięczność Opatrzności Bożej za dar życia przekazany przez moich Rodziców, za ciepło rodzinnego gniazda, za miłość moich najbliższych, która dawała poczucie bezpieczeństwa i mocy, nawet gdy przychodziło zetknąć się z doświadczeniem śmierci i trudami codziennego życia w trudnych czasach."

Aby uświetnić emisję rocznicową banknotu kolekcjonerskiego, jego motyw przedstawia wizerunek młodego Karola - ówczesnego ucznia gimnazjum, pochodzący z fotografii z 1937 r. Emitentem banknotu jest Muzeum Miejskie w Wadowicach, będące częścią Wadowickiego Centrum Kultury. Gromadzi ono pamiątki związane z historią miasta i popularyzuje jego dzieje poprzez ekspozycje, wykłady i poświęcone dziejom Wadowic publikacje.

Informacje

Emitent Muzeum Miejskie w Wadowicach
Partner emisji Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Motyw 100. Rocznica Urodzin Św. Jana Pawła II
Projektant Małgorzata Pławecka-Jasek
Rozmiar banknotu 135 x 74 mm
Data emisji 21.11.2020
Nakład (zamknięty) 8000
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Banknot
Partner emisji Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl