Warszawa

Dostępność: Brak
Cena: 15,00 zł 15.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

 

Warszawa

W 2015 roku we Francji miała miejsce inauguracja projektu banknotu pamiątkowego O Euro, który został od tego czasu wdrożony już w wielu krajach. W 2019 roku ukazał się pierwszy polski banknot pamiątkowy O Euro, przedstawiający wizerunek Warszawy.

Cały nakład banknotu (5000 sztuk) został wyprzedany w ciągu jednego dnia.

"Ojcem" banknotów pamiątkowych O Euro jest Richard Faille, który w roku 1996 rozpoczął współpracę z francuską mennicą MONNAIE DE PARIS. Wpadł on na pomysł produkcji spersonalizowanych medali, które muzeum, obiekt turystyczny, czy park rozrywki, mógł oferować odwiedzającym jako pamiątkę. Pomysł został przyjęty entuzjastycznie i w ciągu osiemnastu lat realizacji sprzedanych zostało ponad 60 milionów spersonalizowanych medali. Sukces emisji medali spowodował, że po długich przygotowaniach w 2015 roku miała miejsce pierwsza emisja banknotu O Euro. W kolejnych latach zasięg projektu powiększał się o nowe kraje.

Unikalną cechą koncepcji O Euro jest możliwość umieszczenia na banknotach pamiątkowych interesujących miejsc, obiektów, czy tez rozpoznawalnych postaci - zarówno historycznych jak i współczesnych, które nie znalazły się dotychczas na banknotach będących w oficjalnym obiegu. Pomimo indywidualnych emisji w poszczególnych państwach, koncepcja O Euro nie dzieli państw Europy, lecz przeciwnie, łączy je, prezentując wyjątkowe i interesujące miejsca, czy osobistości na banknotach konkretnego państwa, a dzięki walorom pamiątkowym dociera do szerokiego odbiorcy na całym świecie. Pomimo, iż banknoty pamiątkowe O Euro nie są środkiem płatniczym i przypominają jedynie swoim wyglądem oryginalne banknoty Euro, są one wyprodukowane ze 100% bawełnianego papieru.

Zawierają także elementy ochronne takie, jak m.in. znak wodny, hologram, mikrodruk czy zabezpieczenia UV.

 

 

 

Wideorelacja z wydarzenia

Informacje

Motyw Warszawa
Rozmiar banknotu 135 x 74 mm
Data emisji 24.11.2019
Nakład (zamknięty) 5000
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Banknot


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl