Zamek Moszna - banknot

0-euro-souvenir-moszna-a-hr.jpg
  • nowość
Dostępność: Dostępny
Wysyłka w: 14 dni
Cena: 20,00 zł 20.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

Zamek w Mosznej, położony w urokliwej wsi Moszna, w województwie opolskim, stanowi jedną z najbardziej imponujących budowli na terenie Polski. Charakteryzujący się neostylową architekturą, zamek zyskał sławę dzięki swoim fantazyjnym elementom, które są rezultatem dziedzictwa rodziny von Tiele-Winckler. Obecny wygląd budowli jest efektem dwóch monumentalnych przebudów. W latach 1896-1900 powstała okazała część wschodnia w stylu neogotyckim, natomiast w latach 1912-1914 dobudowano skrzydło zachodnie utrzymane w stylu neorenesansowym.

 

Środkowy, barokowy korpus zamku datuje się na XVII wiek i stanowi najstarszą część tej monumentalnej rezydencji, obejmującej obszar 8 tys. m2 i o kubaturze 65 tys. m3.

 

Zamek, zgodnie z wizją swego wielkiego budowniczego, Franza-Huberta von Tiele-Wincklera, dysponuje 365 pomieszczeniami i 99 wieżami.

 

Jednak to nie tylko wyjątkowa architektura przyciąga co roku tłumy turystów, lecz także rozległy park, słynący z kwitnących z końcem kwietnia azalii i różaneczników. Park ten jest domem dla wiekowych drzew. Szczególną uwagę zasługuje pomnik przyrody - sosna wejmutka, oraz aleja lipowa wzdłuż, której przebiegają kanały wodne, połączone drogami wodnymi z malowniczymi stawami.

 

Na głównej osi kompozycyjnej parku znajduje się również fontanna multimedialna przyciągająca uwagę spektaklami wodnymi łączącymi wodę, światło i muzykę.

 

Park i zamek są obecnie poddawane etapowemu remontowi, który w ostatnich latach został uwieńczony kompleksowym odnowieniem elewacji. Inwestorem tego przedsięwzięcia jest Samorząd Województwa Opolskiego, który w 2013 roku utworzył spółkę Moszna Zamek, odpowiedzialną obecnie za zarządzanie obiektem.

 

W zamku funkcjonuje hotel wraz z restauracją. Oprócz zwiedzania zamek swym gościom oferuje również wiele innych możliwości jak zajęcia i kolonie dla dzieci, imprezy, wesela, konferencje, eventy, wydarzenia

Strona www.mosznazamek.pl
Facebook https://www.facebook.com/zamekmoszna/

Instagram https://www.instagram.com/zamekmoszna/
TikTok https://www.tiktok.com/@mosznazamek

Moszna  Zamek Sp. z o.o.

Moszna ul. Zamkowa 1

47-370 Zielina


tel.: +48 77 552 07 77
e-mail.: recepcja@mosznazamek.pl

Informacje

Emitent Zamek Moszna Sp. z o.o.
Partner emisji Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Motyw Zamek Moszna
Projektant Adrian Ferda
Rozmiar banknotu 135 x 74 mm
Id emisji PLBN- 2024-1
Nakład (zamknięty) 10000
Nominał 0 Euro Souvenir
Informacje dodatkowe Banknot


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl